poniedziałek, 25 października 2010

O Sopocie...

Karlikowo, Kamienny Potok, Przylesie, Dolny Sopot, Brodwino, Górny Sopot, Osiedle Mickiewicza, Świemirowo, Stawowie, Leśna Polana\Gręzowo - są to dzielnice nadmorskiego kurortu, Sopotu. Sopot położony jest w północnej części polski, jego sąsiednie miasta to Gdańsk i Gdynia. Tworzą one wszystkie Trójmiasto. Trójmiasto to aglomeracja najbardziej znanych miast w Polsce. Sopot jest jej najbardziej turystyczną częścią.
Sopot ma bardzo mało mieszkańców, już na pewno nie będzie nowych prawdziwych Sopocian, ponieważ kilkanaście lat temu zamknięto szpital w Sopocie i już nikt się nie rodzi na jego granicy. wyjątkiem są oczywiście dzieci rodzące się w domach, w Sopocie.

Sopot i jego mieszkańcy
Sopot jest bardzo małym miastem i stosunkowo młodym, bo ma 11 lat. Oczywiście istnieje już od VIII wieku. W 1999 roku Sopot wyjątkowo dostał prawa miasta. Wyjątkowo ponieważ Sopot nie ma 100 tyś mieszkańców. Ponieważ sam Sopot jest kurortem słynącym z turystki całorocznej, jego oficjalna stopa bezrobocia waha się w okolicach 2 procent, czyli jest to zaledwie 300-350 osób.

Jak wiadomo, Sopot jest bardzo starą miejscowością, młodym miastem a jego historia sięga królów Polskich już z 18wieku. Już w 1783 roku wybudowano dom wypoczynkowy nad morzem, zaczęła zjeżdżać się szlachta na odpoczynek, 40 lat później wybudowano kąpielisko morskie, następnie Jan Jerzy Haffner, który był lekarzem (jego ulica znajduje się w samym centrum Sopotu) zajął się budową odnowami biologicznymi, naturalnymi kąpieliskami, wybudował łaźnie wodne. W 1870 roku nastąpił przełom, bo połączono Sopot ze Słupskiem koleją, gdzie dalej można było pojechać do Berlina. Ułatwiło to komunikację z Niemcami, co spowodowało, że Sopot stał się słynnym na Zachodzie i w Polsce kurortem, gdzie można wypocząć. Kilka lat później wybudowano tory wyścigowe dla koni. Niestety są one teraz w bardzo złym stanie i każdy Sopocianin nie może się doczekać ich remontu i modernizacji.
Oczywiście Sopot nie od zawsze był zwykłą miejscowością. Był miastem, od 1901 roku. Wszystko pięknie wygląda, jednak jedną z ważniejszych rzeczy jest fakt, że Sopot nie należał wtedy do Polski, dopiero po wojnie, w 1945 roku Sopot został oddany przez Niemców do Polski. Wojna jednak bardzo szczególnie wpłynęła na budowę Sopotu, podczas niej zostało zburzone 90% budynków miasta.
Warto jeszcze napisać, że Sopot od 1919 do 1945 na początku do 1939 roku należał to Wolnego Miasta Gdańsk (nie należących do żadnego z państw), zaś po '39 zabrali nam go Niemcy.
Tak musiało być, to czysta historia. Teraz zaś mnóstwo przyjeżdża Niemców do Trójmiasta, którzy pozwalają nam zarabiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz